Besedilo je povzeto po spletni strani Šole za socialno delo Univerze v Washingtonu, Joshua Center on Child Sexual Abuse.
Vir: Joshua Center on Child Sexual Abuse Prevention (2024). Why is it good to talk about the abuse? https://uwjoshuacenter.org/why-it-good-talk-about-abuse
O izkušnjah spolne zlorabe/ spolnega nasilja je lahko zelo težko govoriti. Ko nekdo razkrije, da je bil spolno zlorabljen in se je morda moral o tem pogovoriti z več različnimi pristojnimi osebami, morda ne bo želel več govoriti o tem, kar je popolnoma naravno.
Eden od vodilnih strokovnjakov za spolno zlorabo otrok, dr. John Briere z Univerze Južne Kalifornije, imenuje ta pojav “paradoks pomoči”. Paradoks je namreč v tem, da žrtev spolne zlorabe/ nasilja noče govoriti o zlorabi, vendar pa ravno govorjenje o tem zmanjša vpliv travmatičnih vidikov spolne zlorabe/ nasilja.
Žrtev spolne zlorabe/ nasilja, noče govoriti o zlorabi, vendar pa ravno govorjenje o tem zmanjša vpliv travmatičnih vidikov zlorabe.
Mnogi mladi in nekateri terapevtke_i verjamejo, da je pri terapiji, ki je namenjena zdravljenju travme spolne zlorabe/ spolnega nasilja, treba kar naprej govoriti o tem, kaj se je zgodilo. To ni potrebno. Sicer je pomembno, da terapevt_ka ve, kaj je mladostnica_k doživel_a, vendar je bolj pomembno razpravljati o vidikih zlorabe, ki povzročajo travmo, in kako je to vplivalo na mladostnico_ka.
Na travmo usmerjena terapija
Vsi mladi, ki so bili spolno zlorabljeni, bi morali govoriti s terapevtko_om, ki je usposobljen_a za delo s travmo. Ta pogovor lahko mladim pomaga razjasniti in ubesediti, kateri dejavniki so privedli do spolne zlorabe, kako je proces groominga (spolnega napeljevanja) zmanjšal sposobnost mladih, za upiranje spolni zlorabi/ spolnemu nasilju, in razmisliti o morebitnih negativnih posledicah spolne zlorabe/ spolnega nasilja.
Terapija, ki je usmerjena na travmo, ima naslednje vidike:
- Varnost. Terapevt_ka ponuja mladostnici_ku okolje, v katerem se mladostnica_k počuti fizično, kulturno in čustveno varno_ega.
- Razumevanje spolne zlorabe in travme. Terapevt_ka razume dejansko izkušnjo, ki jo je preživel_a zlorabljena_i mladostnica_k, ter pozna strokovno literaturo o posledicah spolne zlorabe/ spolnega nasilja in zdravljenju travme.
- Sodelovanje. Terapevt_ka in mladostnics_k ustvarita delovni odnos, v katerem mladostnica_k določa, kako hitro se bo terapija odvijala, medtem ko terapevt_ka svetuje, nudi podporo in koristne informacije.
- Temelji na dokazih. Raziskave so pokazale, da oblike terapije, ki “temeljijo na dokazih”, ugodno vplivajo na težave, ki jih pomagajo zdraviti. Obstaja več različnih vrst terapij, ki temeljijo na dokazih in so primerne za zdravljenje posledic spolne zlorabe/ spolnega nasilja. Danes je veliko terapevtk_ov usposobljenih za vrste terapije, ki temelji na dokazih, in tudi v primeru, ko določen_a terapevt_ka nima te izobrazbe, lahko pomaga mladostnici_ku najti terapevtko_a, ki ima ustrezno znanje in izkušnje.
Zdravilni namen terapije
Spolna zloraba lahko vpliva na čustveno zdravje in vedenje mladih, na njihove odnose z družino in vrstnicami_ki ter na lastno dojemanje same_ga sebe. Pomembno je, da mlada oseba spremeni negativne misli in prepričanja, ki so posledica spolne zlorabe/ spolnega nasilja, na primer o lastni odgovornosti, nemoči, brezupu in drugih, kajti le tako bo lahko nadaljevala z zdravim razvojem v prihodnosti.
Pomembno je, da mlada oseba spremeni negativne misli in prepričanja, ki so posledica spolne zlorabe/ spolnega nasilja, da lahko nadaljuje z zdravim razvojem v prihodnosti.
Drugi cilji terapije vključujejo:
- Da poskrbimo, da se mlada oseba nauči kako obvladati svoja čustva, ki so povezana z njeno izkušnjo spolne zlorabe/ spolnega nasilja.
- Da dobimo vpogled v ta zelo kompleksna čustva.
- Da zagotovimo, da se mlada oseba zaveda, da je za spolno zlorabo/spolno nasilje odgovoren_na izključno povzročitelj_ica.
- Da mlada oseba razume, kako lahko dejavniki tveganja pripeljejo do spolne zlorabe/ spolnega nasilja.
- Da mlada oseba razreši morebitne občutke krivde, sramu, žalosti itd.
- In da opravimo kakršnekoli negativne posledice spolne zlorabe/ spolnega nasilja.
Spolna zloraba/ spolno nasilje je v nekaterih vidikih podobno prometni nesreči, v kateri te je zbil avto: okrevanje in rehabilitacija lahko trajata različno dolgo, odvisno od narave poškodbe. Številne terapije, ki temeljijo na dokazih, so učinkovite v relativno kratkem času.
Bolj zapletene situacije lahko trajajo nekoliko dlje, a ko terapevt_ka ustvari ustrezno podporno in sodelovalno terapevtsko okolje z mlado osebo, mnogim mladim proces terapije dejansko postane všeč.
Mnogim mladim je proces terapije dejansko všeč.
Pomembno je, da se mlada oseba sam_a odloči, kako dolgo želi biti v terapiji. Hkrati pa je tudi pomembno, da terapevt_ka in njeni bližnji poskrbijo za to, da mlada oseba razume, kaj terapija lahko doseže.
Klikni: KJE LAHKO POIŠČEM POMOČ ZARADI SPOLNE ZLORABE/ SPOLNEGA NASILJA?
ZABAVNO IN POUČNO O PRIVOLITVI
Tukaj lahko pogledaš zabavni in poučni video na temo privolitve, z naslovom Tea Consent: https://www.youtube.com/watch?v=oQbei5JGiT8
SOS TELEFON
DOŽIVLJATE NASILJE?
OPAŽATE NASILJE?
POTREBUJETE POMOČ?
OPAŽATE NASILJE?
POTREBUJETE POMOČ?
SOS TELEFON je namenjen žrtvam nasilja v družini, partnerskih, sorodstvenih in drugih medosebnih odnosov, ki potrebujejo svetovanje in informacije o nasilju, oblikah pomoči, pravicah ter pristojnostih in pooblastilih institucij.
Svetovalni, zaupni in informativni pogovor s strokovno usposobljenimi svetovalkami.
Klic na SOS telefon je brezplačen.
Zadnji prispevki
Kje lahko poiščem pomoč zaradi spolne zlorabe/ spolnega nasilja?
Povej odrasli osebi, ki ji zaupaš Če si v preteklosti doživljal_a ali če zdaj doživljaš spolno zlorabo/ spolno nasilje, ti [...]
Zakaj je dobro govoriti o spolni zlorabi/ spolnem nasilju?
Besedilo je povzeto po spletni strani Šole za socialno delo Univerze v Washingtonu, Joshua Center on Child Sexual Abuse. Vir: [...]
Kako se lahko rešim spolne zlorabe/ spolnega nasilja?
Besedilo je povzeto po spletni strani Šole za socialno delo Univerze v Washingtonu, Joshua Center on Child Sexual Abuse. Vir: [...]
Kako lahko posredujem v situacijah spolne zlorabe/ spolnega nasilja?
Besedilo je povzeto po spletni strani Šole za socialno delo Univerze v Washingtonu, Joshua Center on Child Sexual Abuse. Vir: [...]
Kako naj zagotovim, da ne bom povzročal_a spolne zlorabe/ spolnega nasilja?
Besedilo je povzeto po spletni strani Šole za socialno delo Univerze v Washingtonu, Joshua Center on Child Sexual Abuse. Vir: [...]