Besedilo je povzeto po spletni strani Šole za socialno delo Univerze v Washingtonu, Joshua Center on Child Sexual Abuse.
Vir: Joshua Center on Child Sexual Abuse Prevention (2024). How can I get out of sexual abuse? https://uwjoshuacenter.org/how-can-i-get-out-sexual-abuse
Težave pri izhodu iz nasilnega razmerja
Največja ovira pri izhodu iz razmerja, v katerem se dogaja spolna zloraba/ spolno nasilje, je odločitev za izhod. To je težko iz več razlogov.
Največja ovira pri izhodu iz razmerja, v katerem se dogaja spolna zloraba/ spolno nasilje, je odločitev za izhod.
Težave pri izhodu iz razmerja, v katerem se dogaja spolna zloraba/ spolno nasilje, vključujejo:
- Strah, da se bo zgodilo to, kar je povzročitelj_ica rekel_la, da se bo zgodilo, če boš povedal_a drugim, kaj se dogaja.
- Strah pred tem kaj si bodo drugi mislili, ko bodo izvedeli za zlorabo.
- Skrb za povzročitelja_ico, do katere_ga morda gojiš zapletena čustva.
- Skrbi glede tega kaj se bo zgodilo s tabo po tem, ko boš razkril_a zlorabo.
- Skrbi kako o tem govoriti z odraslimi in s policijo.
- Strah, da ti ne bodo verjeli.
- Skrbi glede tega, da bo tvoja družina razburjena in kako bo preiskava vplivala na njih.
Pomembno si je zapomniti:
- Mladi niso nikoli odgovorni za spolno zlorabo/ nasilje, odgovornost je izključno na strani povzročiteljev_ic.
- Spolna zloraba/ spolno nasilje je kršitev zakona, zato je res, da bosta po razkritju vključena policija in/ ali center za socialno delo.
- Številni povzročitelji/ številne povzročiteljice so zlorabljali_e mlade v preteklosti, trenutno zlorabljajo tudi druge mlade in jih bodo zlorabljali tudi v prihodnosti.
- Spolno zlorabo/ nasilje s strani družinskega člana/ družinske članice je treba prijaviti centru za socialno delo ali policiji.
- Spolno zlorabo/ nasilje s strani osebe, ki ni član_ica družine, ali s strani osebe z avtoriteto, kot je učitelj_ica, verski vodja ali trener_ka, je treba prijaviti policiji.
Prijava spolne zlorabe/ spolnega nasilja
- Pokliči lokalni center za socialno delo, da izveš, ali lahko oni prejmejo tvojo prijavo ali moraš poklicati policijo.
- Če si v nevarnosti, ne oklevaj in pokliči 113 in operaterju razloži, kaj se je zgodilo in česa te je strah. Na primer, kmalu se boš dobil_a s povzročiteljem_ico in te je strah, kaj bo storil_a, ali pa si mu povedal_a, da boš razkril_a, kaj je počel_a, in ne veš, kako se bo odzval_a.
Kaj se bo zgodilo potem, ko bom prijavil_a spolno zlorabo/ nasilje?
- Ko prijaviš spolno zlorabo/ nasilje, bodisi centru za socialno delo ali policiji, se bo začela preiskava. Namen te preiskave je, da zaščitijo tebe in druge mlade, ki jih je isti povzročitelj/ ista povzročiteljica zlorabil_a ali bi jih morda zlorabil_a v prihodnosti.
- Preiskava vključuje pogovor z mladostnico_kom, ki je bil_a spolno zlorabljen_a, domnevnim povzročiteljem/ domenvno povzročiteljico in včasih drugimi družinskimi člani_cami ali prijatelji_cami. Včasih se uvede zoper domnevnega povzročitelja kazenski postopek na sodišču, včasih pa se primer zaključi brez sojenja.
- Današnji strokovnjakinje in strokovnjaki na policiji in centrih za socialno delo se zavedajo, kako težek in stresen je ta postopek za mladostnico_ka in poskušajo podpirati mladostnico_ka skozi cel proces.
- Ne pozabi, čeprav je težko verjeti: večina povzročiteljev_ic je zlorabila, zlorablja ali bo v prihodnosti zlorabila druge mlade ljudi, zato s prijavo zaščitiš tako sebe, kot tudi druge.
Iskanje pomoči
Obstajajo zaupne telefonske linije, na katere se lahko obrneš, če si bil_a ali si še v razmerju, v katerem je prisotna spolna zloraba/ spolno nasilje. Poleg tega ti lahko pomagajo tudi preko e-pošte in spletnega klepeta.
Obstajajo zaupne telefonske linije, na katere se lahko obrneš, če si bil_a ali si še v razmerju, v katerem je prisotna spolna zloraba/ spolno nasilje.
Klikni: KJE LAHKO POIŠČEM POMOČ ZARADI SPOLNE ZLORABE/ SPOLNEGA NASILJA?
ZABAVNO IN POUČNO O PRIVOLITVI
Tukaj lahko pogledaš zabavni in poučni video na temo privolitve, z naslovom Tea Consent: https://www.youtube.com/watch?v=oQbei5JGiT8
SOS TELEFON
DOŽIVLJATE NASILJE?
OPAŽATE NASILJE?
POTREBUJETE POMOČ?
OPAŽATE NASILJE?
POTREBUJETE POMOČ?
SOS TELEFON je namenjen žrtvam nasilja v družini, partnerskih, sorodstvenih in drugih medosebnih odnosov, ki potrebujejo svetovanje in informacije o nasilju, oblikah pomoči, pravicah ter pristojnostih in pooblastilih institucij.
Svetovalni, zaupni in informativni pogovor s strokovno usposobljenimi svetovalkami.
Klic na SOS telefon je brezplačen.
Zadnji prispevki
Kje lahko poiščem pomoč zaradi spolne zlorabe/ spolnega nasilja?
Povej odrasli osebi, ki ji zaupaš Če si v preteklosti doživljal_a ali če zdaj doživljaš spolno zlorabo/ spolno nasilje, ti [...]
Zakaj je dobro govoriti o spolni zlorabi/ spolnem nasilju?
Besedilo je povzeto po spletni strani Šole za socialno delo Univerze v Washingtonu, Joshua Center on Child Sexual Abuse. Vir: [...]
Kako se lahko rešim spolne zlorabe/ spolnega nasilja?
Besedilo je povzeto po spletni strani Šole za socialno delo Univerze v Washingtonu, Joshua Center on Child Sexual Abuse. Vir: [...]
Kako lahko posredujem v situacijah spolne zlorabe/ spolnega nasilja?
Besedilo je povzeto po spletni strani Šole za socialno delo Univerze v Washingtonu, Joshua Center on Child Sexual Abuse. Vir: [...]
Kako naj zagotovim, da ne bom povzročal_a spolne zlorabe/ spolnega nasilja?
Besedilo je povzeto po spletni strani Šole za socialno delo Univerze v Washingtonu, Joshua Center on Child Sexual Abuse. Vir: [...]