Besedilo je povzeto po spletni strani Šole za socialno delo Univerze v Washingtonu,  Joshua Center on Child Sexual Abuse.

Vir: Joshua Center on Child Sexual Abuse Prevention (2024). How can I intervene in abuse situations? https://uwjoshuacenter.org/how-can-i-intervene-abuse-situations

Sodeč po statistikah, so pri skoraj enem od petih (18,4 odstotkov) spolnih napadov med odraslimi navzoče priče. Ljudje, ki so priča situaciji, v kateri je nekdo zlorabljen ali je v nevarnosti, da bo zlorabljen, imajo možnost posredovati in zaščititi ogroženo osebo.

Ljudje, ki so priča situaciji, v kateri je nekdo zlorabljen, imajo priložnost posredovati.

Splošno razumevanje o priči dogodka je, da je nekdo, ki je prisoten, vendar ni vpleten v dejavnost (npr. je priča zločinu). Nedavno je bil izraz razširjen tudi na ljudi, ki so prisotni v neki situaciji (npr. zabava, športni dogodek ali na plaži), ki prepoznajo, da je druga oseba v nevarnosti ali da ji grozi nevarnost, in ukrepajo, da zaščitijo ogroženo osebo. Takšno osebo imenujemo angažirana priča.

Biti angažirana priča

Angažirana priča je nekdo, ki poskuša posredovati in zaustaviti potencialno ali dejansko nasilje, kot v primeru spolnega napada ali nadlegovanja. Angažirana priča lahko izvede različne ukrepe, na primer fizično odstrani nekoga iz tvegane situacije (na primer, da odpelje opito_ega prijateljico_a domov), verbalno prekine primere spolno nasilnega jezika (na primer, če nekdo reče, “Zaslužila si je biti posiljena.”) ali poišče pomoč.

Angažirana priča poskuša posredovati v primerih potencialnega ali dejanskega nasilja.

Kako lahko pomagaš zaščititi nekoga kot angažirana priča

RAINN (Rape, Abuse & Incest National Network) – štirje koraki za zaščito svoje prijateljice/ svojega prijatelja:

  1. Ustvari motnjo.
  2. Vprašaj naravnost.
  3. Obrni se na pristojno avtoriteto.
  4. Vključi druge.

Če se znajdeš v situaciji, kjer je očitno, da nekomu mu ni prijetno ali pa se zdi, da nekaj ni v redu, razmisli o enem od naslednjih ukrepov s katerim lahko posežeš vmes:

  • Ustvari motnjo. Naredi vse, kar lahko, da prekineš situacijo. To lahko osebi, ki je v nevarnosti, da možnost, da se spravi na varno.
  • Vprašaj naravnost. Če opaziš nekoga, ki je videti, da mu ni prijetno ali da je ogrožen, posreduj in se pogovori z osebo, ki bi lahko bila v težavah. Če se počutiš dovolj varno_ega, poskusi umiriti situacijo in loči vpletene osebe.
  • Obrni se na pristojno avtoriteto. Pri zagotavljanju varnosti prijateljice_a ti ni treba ostati sam_a. Včasih je najbolj varna stvar, ki jo lahko narediš, ta, da se obrneš na nekoga, ki je nevtralen in ima pristojnost za to, da lahko vpliva na situacijo, na primer zaposleno osebo, ali osebo, ki skrbi za varnost.
  • Vključi druge. Včasih je kar strašljivo, se sam_a lotiti takšnih situacij. Poišči nekoga, ki ti lahko pomaga. Več kot vas bo, bolj varno se boste počutili.
  • Prepoznaj osebo, ki je v nevarnosti.
  • Neposredno vprašaj ogroženo osebo, če potrebuje pomoč.
  • To najbolje storiš tako, da osebo vprašaš, ali bi želela, da ostaneš ali če želi iti s tabo in početi kaj drugega.

Vstopi v situacijo, zato da odvrneš povzročitelja_ico nasilja in pomagaš ogroženi osebi priti na varno.

  • To lahko narediš tako, da se začneš pogovarjati s povzročiteljem_ico, da predlagaš neko drugo aktivnost, ali pa vključiš povzročitelja_ico v pogovor, ki prekine njegova/ njena dejanja.
  • Pridobi pomoč drugih prisotnih oseb, da skupaj ustavite situacijo.
  • To lahko storiš tako, da nagovoriš več ljudi, da grejo klepetat s povzročiteljem_ico, ga/ jo prekinejo in zamotijo, vmes pa nekdo drug ogroženo osebo odpelje stran od situacije.
  • Če potrebuješ dodatno podporo, poišči pomoč pri pristojnih osebah.

Če imaš prijateljico_a, ki je bil_a zlorabljen_a

Ko izveš, da je bil_a tvoj_a prijatelj_ica ali je žrtev spolne zlorabe/ spolnega nasilja, je lahko to zelo boleče. Ena najpomembnejših oblik podpore, ki jih lahko ponudiš, je, da poslušaš, pokažeš skrb in ne obsojaš tega, kar ti prijatelj_ica pove.

Poslušaj, pokaži skrb in ne obsojaj tega, kar ti prijatelj_ica pove.

Razumi, da ljudje, ki so bili spolno zlorabljeni, razkrijejo podrobnosti o spolni zlorabi/ spolnemu nasilju počasi skozi čas.

Lahko se znajdeš v težavni situaciji, da te tvoj_a prijatelj_ica, ki je doživel_a spolno zlorabo/  nasilje, prosi, da o tem nikomur ne poveš. V tem primeru lahko prijateljico_a spodbudiš, da se obrne na odraslo osebo, ki ji zaupa, in ji/ mu ponudiš, da jo/ ga spremljaš ob razkritju zlorabe.

Ponudi mladi osebi, da jo boš spremljal_a ob razkritju spolne zlorabe/ spolnega nasilja.

Kako lahko razkritje spolne zlorabe/ spolnega nasilja pomaga:

  • Zloraba se skoraj nikoli ne ustavi sama od sebe, temveč se to zgodi šele po njenem razkritju.
  • Številne stvari, ki se jih mlada žrtev boji, da se bodo zgodile, če dejstva o zlorabi pridejo na dan, se sploh ne bodo zgodile, ali pa ne bodo tako slabe, kot to, da se spolna zloraba/ spolno nasilje nadaljuje.

Če je povzročitelj_ica spolne zlorabe/ spolnega nasilja odrasla oseba, ki je v stiku z drugimi mladimi, kot na primer učitelj_ica, verski vodja, trener_ka, itd., razloži svoji prijateljici/ svojemu prijatelju, da so lahko tudi drugi mladi ogroženi, in da prijava zlorabe lahko zaščiti druge.

Klikni: KJE LAHKO POIŠČEM POMOČ ZARADI SPOLNE ZLORABE/ SPOLNEGA NASILJA?

ZABAVNO IN POUČNO O PRIVOLITVI

Tukaj lahko pogledaš zabavni in poučni video na temo privolitve, z naslovom Tea Consent: https://www.youtube.com/watch?v=oQbei5JGiT8

SOS TELEFON

DOŽIVLJATE NASILJE?
OPAŽATE NASILJE?
POTREBUJETE POMOČ?

SOS TELEFON je namenjen žrtvam nasilja v družini, partnerskih, sorodstvenih in drugih medosebnih odnosov, ki potrebujejo svetovanje in informacije o nasilju, oblikah pomoči, pravicah ter pristojnostih in pooblastilih institucij.

Svetovalni, zaupni in informativni pogovor s strokovno usposobljenimi svetovalkami.

Klic na SOS telefon je brezplačen.

Zadnji prispevki