Besedilo je povzeto po spletni strani Šole za socialno delo Univerze v Washingtonu, Joshua Center on Child Sexual Abuse.
Vir: Joshua Center on Child Sexual Abuse Prevention (2024). What increases my risk of being abused? https://uwjoshuacenter.org/node/47
Številni različni dejavniki tveganja lahko povečajo možnost spolne zlorabe/ spolnega nasilja. Ti so običajno povezani s posameznico_kom, npr. starost, identiteta, potrebe ali družinske izkušnje.
Spolna zloraba/ spolno nasilje se pogosto zgodi v tveganih situacijah ali okoljih, kot so zabave, kjer ljudje uživajo alkohol ali druge opojne substance.
Določena stopnja tveganja za spolno zlorabo/ nasilje je prisotna pri vseh mladih. Četudi zate velja eden ali nekaj teh dejavnikov tveganja, to ne pomeni, da je s tabo kaj narobe ali da si storil_a karkoli narobe. Ljudje, ki so bili spolno zlorabljeni, nikakor niso krivi za to, da jih je nekdo zlorabil.
Ljudje, ki so bili spolno zlorabljeni, nikakor niso krivi za to, da jih je nekdo spolno zlorabil.
Dejavniki tveganja so vidiki človekovega življenja ali okolja, ki jih povzročitelj_ica izkoristi za spolno zlorabo druge osebe, in povzročitelj_ica je tista oseba, ki je izključno in absolutno odgovorna za spolno zlorabo/ nasilje.
Če se zavedaš tveganj za spolno zlorabo/ nasilje in jih prepoznaš v svojem življenju, ti to lahko pomaga oceniti nevarnost spolne zlorabe/ spolnega nasilja v različnih situacijah. Prepoznavanje tveganja te lahko zaščiti pred spolno zlorabo/ spolnim nasiljem tudi tako, da ti pomaga najti načine, kako zmanjšati svojo ranljivost.
Prepoznavanje tveganja te lahko zaščiti pred zlorabo tudi tako, da ti pomaga najti načine, kako zmanjšati svojo ranljivost.
Dejavniki tveganja so:
- Mladost. Nekatere ljudi privlačijo mladi zaradi njihove starosti, njihovih teles, ki se še razvijajo, ali drugih fizičnih značilnosti. Mladi morda v nasprotju z nekom, ki je starejši, ne zmorejo prepoznati, da se nahajajo v situaciji, kjer so zlorabljeni, in se ne znajo rešiti iz nje.
- Adolescenca. Mnogi mladi raziskujejo svet, navdušeni so nad večjo svobodo od svojih staršev ali skrbnikov in imajo omejene izkušnje z ljudmi, ki jih želijo izrabiti ali zlorabiti, in so na splošno bolj zaupljivi.
- Pripadnost LGBT skupnosti. Zaradi nejasnih razlogov je mladina iz LGBTQ skupnosti izpostavljena občutno večjemu tveganju za spolno zlorabo/ nasilje.
- Tvoje fizične ali čustvene potrebe. Nekateri ljudje bodo opazili čustvene in fizične potrebe mladih, se nanje odzvali in jih izkoristili, zato da bi zadovoljili svojo potrebo po spolnem odnosu z mladimi.
- Invalidnost. Nekatere raziskave so pokazale, da so mladi, ki so invalidni, izpostavljeni povečanemu tveganju, zlasti če je stopnja njihove invalidnosti visoka in če otežuje mladim možnost, da bi lahko povedali kaj se jim je zgodilo. Prav tako lahko povzročitelj_ica v procesu groominga (spolnega napeljevanja) poskuša izkoristiti povečane čustvene ali fizične potrebe mladih, ki so posledica invalidnosti.
- Predhodna viktimizacija. Če si bil_a v preteklosti žrtev spolne zlorabe/ spolnega nasilja, to poveča možnost, da se ti to ponovno zgodi. Enkratna viktimizacija poveča tveganje za drugo viktimizacijo. Razlogi za to niso jasni, morda imajo povzročitelji_ce spolne zlorabe/ spolnega nasilja edinstveno sposobnost, da vedo ali začutijo, če je bil nekdo prej zlorabljen.
- Družinske težave. Starši in skrbniki, ki doživljajo odvisnost od drog, imajo psihiatrične težave ali motnje v duševnem zdravju, nasilje v intimnem razmerju, finančne ali druge težave, lahko težje opazijo težave mladih in jih ne morejo zaščititi pred zlorabo. Možnost za doživljanje spolne zlorabe/ spolnega nasilja je tudi večja, če v družini doživiš spolno zlorabo/ nasilje ali kakršnokoli drugo obliko nasilja ali če so bile_i člani_ce tvoje družine žrtve nasilja.
- Mešane družine. Čeprav je večina mešanih družin, ki nastanejo po ločitvi ali v odsotnosti enega od bioloških staršev, varnih za mlade, obstaja povečano tveganje za spolno zlorabo/ nasilje s strani nebiološkega starša ali bratov in sester.
- Revščina. Revščina lahko poveča neizpolnjene fizične in čustvene potrebe, kar lahko povzročitelji_ce izkoristi_jo za dostop do mladih in za njihovo spolno zlorabo.
- Socialna in fizična izolacija. Biti fizično in čustveno oddaljen_a od svojih staršev ali skrbnikov lahko poveča tveganje za spolno zlorabo/ nasilje. Do tega pogosto pride, ko mladi preživijo eno ali več noči zdoma. To se lahko zgodi pri udeležbi na različnih turnirjih, športnih dogodkih, taborih, verskih ali izobraževalnih mladinskih skupinah, in kadarkoli mladi prenočijo kje drugje kot doma, npr. v hotelu, hostlu, na taboru, pri drugih družinah in na drugih lokacijah. Socialna izolacija od vrstnikov/ vrstnic, kot je to, da imaš malo dobrih prijateljic_ev ali nezadovoljstvo s svojim družabnim življenjem, lahko tudi poveča ranljivost za spolno zlorabo/ nasilje.
Tvegane situacije
Za mnoge mlade sta neodvisnost in širitev njihovega družbenega sveta, do česar pride ko zapuščajo otroštvo in se bližajo adolescenci, pozitivni vidik odraščanja. Toda s tem pride tudi do manj nadzora s strani staršev in skrbnikov, kar poveča tveganje v novih situacijah, med novimi ljudmi, katerim ni vsem moč zaupati.
Manj nadzora s strani staršev in skrbnikov poveča tveganje za zlorabo v novih situacijah, med novimi ljudmi, katerim ni vsem moč zaupati.
Tvegane situacije vključujejo:
- Uživanje alkohola ali drog, kar lahko poveča verjetnost, da bo nekdo izvajal spolno nasilje, in tudi omeji tvojo sposobnost za lastno zaščito.
- Obiskovanje zabav ali drugih krajev z ljudmi, ki jih ne poznaš, kjer so na voljo različne substance (droge, alkohol).
- Da nimaš s sabo prijateljice_a, načrta za pobeg ali sredstev za pobeg (kot je napolnjen telefon), ko si nekje zunaj s skupino ljudi.
- Da se znajdeš v nekem oddaljenem okolju ali v situaciji, kjer pomoč ni na voljo.
- Da nimaš ali ne vzdržuješ meja od prvega stika z drugimi ljudmi.
- Da nisi pozorna_en na kakršenkoli odnos, v katerem se stopnja dotika in intimnosti poveča bolj kot bi si ti to želel_a.
- Da ne prepoznaš groominga (spolnega napeljevanja) kmalu po tem, ko se začne.
- Da se pogovarjaš na spletu z ljudmi, ki jih ne poznaš in ki te morda dejansko želijo napeljati k spolnim aktivnostim.
- Da ne zaupaš svojim instinktom (če čutiš, da nekaj ni v redu, imaš prav!)
Zavedaj se nevarnosti alkohola:
- Zmanjšuje prepoznavanje namigov in odzivov drugih ljudi, kot je na primer odsotnost privolitve.
- Zmanjšuje nadzor nad samo_im sabo in vodi do več impulzivnega delovanja, tako da opiti ljudje pogosto storijo stvari, ki jih ne bi nikoli storili trezni.
- Poveča spolno vzburjenje.
- Zmanjšuje sposobnost učinkovite komunikacije, zlasti o notranjih mislih in občutkih, zaradi česar je težje reči »ne«, ko si v stanju opitosti kot pa ko si v treznem stanju.
- Zlasti pri moških zmanjša verjetnost, da bi lahko pomagali vrstnici_ku, ki se je znašla_el v tvegani situaciji.
Klikni: KJE LAHKO POIŠČEM POMOČ ZARADI SPOLNE ZLORABE/ SPOLNEGA NASILJA?
ZABAVNO IN POUČNO O PRIVOLITVI
Tukaj lahko pogledaš zabavni in poučni video na temo privolitve, z naslovom Tea Consent: https://www.youtube.com/watch?v=oQbei5JGiT8
SOS TELEFON
DOŽIVLJATE NASILJE?
OPAŽATE NASILJE?
POTREBUJETE POMOČ?
OPAŽATE NASILJE?
POTREBUJETE POMOČ?
SOS TELEFON je namenjen žrtvam nasilja v družini, partnerskih, sorodstvenih in drugih medosebnih odnosov, ki potrebujejo svetovanje in informacije o nasilju, oblikah pomoči, pravicah ter pristojnostih in pooblastilih institucij.
Svetovalni, zaupni in informativni pogovor s strokovno usposobljenimi svetovalkami.
Klic na SOS telefon je brezplačen.
Zadnji prispevki
Kje lahko poiščem pomoč zaradi spolne zlorabe/ spolnega nasilja?
Povej odrasli osebi, ki ji zaupaš Če si v preteklosti doživljal_a ali če zdaj doživljaš spolno zlorabo/ spolno nasilje, ti [...]
Zakaj je dobro govoriti o spolni zlorabi/ spolnem nasilju?
Besedilo je povzeto po spletni strani Šole za socialno delo Univerze v Washingtonu, Joshua Center on Child Sexual Abuse. Vir: [...]
Kako se lahko rešim spolne zlorabe/ spolnega nasilja?
Besedilo je povzeto po spletni strani Šole za socialno delo Univerze v Washingtonu, Joshua Center on Child Sexual Abuse. Vir: [...]
Kako lahko posredujem v situacijah spolne zlorabe/ spolnega nasilja?
Besedilo je povzeto po spletni strani Šole za socialno delo Univerze v Washingtonu, Joshua Center on Child Sexual Abuse. Vir: [...]
Kako naj zagotovim, da ne bom povzročal_a spolne zlorabe/ spolnega nasilja?
Besedilo je povzeto po spletni strani Šole za socialno delo Univerze v Washingtonu, Joshua Center on Child Sexual Abuse. Vir: [...]