Besedilo je povzeto po spletni strani Šole za socialno delo Univerze v Washingtonu,  Joshua Center on Child Sexual Abuse.

Vir: Joshua Center on Child Sexual Abuse Prevention (2024). Are you in a relationship you are concerned about? https://uwjoshuacenter.org/are-you-relationship-you%E2%80%99re-concerned-about

Pomemben del preventive proti spolni zlorabi/ spolnemu nasilju je, da pomagamo mladim zapustiti razmerje, v katerem so spolno zlorabljeni oz. doživljajo spolno nasilje, in tako preprečimo nadaljnjo spolno zlorabo/ nasilje.

Spolna zloraba/ spolno nasilje nad mladimi je zelo zapletena problematika, ki jo moramo poskušati razumeti in o njej govoriti. Upamo, da sledeče lahko odgovori na vsaj nekatera tvoja razmišljanja in vprašanja.

V kakšnem razmerju je prisotna spolna zloraba/ spolno nasilje?

Spolna zloraba / spolno nasilje je prisotno v razmerju, v katerem te je kdo s silo, manipulacijo ali grožnjami prisilil ali te sili v spolne odnose, in k temu, da ostaneš v takšnem razmerju.

Spolna zloraba/ spolno nasilje v razmerju lahko vključuje silo, manipulacijo ali grožnje.

Takšne vrste razmerje se lahko zgodi med tabo in tvojimi vrstniki_cami ali pa med tabo in  osebo, ki je starejša od tebe. Spolni odnosi z ljudmi, ki so starejši od tebe, na primer z učiteljem_co, trenerjem_ko ali duhovnikom, so nezakoniti.

Kakšne pravice imam v razmerju?

V razmerju imaš pravico, da si varna_en in da se tako tudi počutiš.

Prav tako imaš pravico do tega da:

  • se odločaš o svojem telesu,
  • se odločaš o tem, v kakšnem razmerju želiš biti,
  • in kar je najpomembnejše, da si lahko premisliš glede kateregakoli razmerja, v katerem si.

Pravico imaš, da si premisliš glede kateregakoli razmerja, v katerem si.

Kako lahko prepoznam, da sem v razmerju, v katerem doživljam spolno zlorabo/ nasilje?

V nekaterih razmerjih je spolna zloraba/ spolno nasilje prisotno že od začetka razmerja: druga oseba te sili, zmanipulira ali zavede, da počneš ali verjameš v nekaj, s čimer se drugače ne strinjaš (na primer, ko ti nekdo podtakne alkohol ali droge). Številna razmerja, v katerih kasneje pride do spolne zlorabe/ spolnega nasilja, se na začetku zdijo v redu, takrat si ga lahko celo želiš.

Kako se začne spolna zloraba/ spolno nasilje v razmerju, se razlikuje od razmerja do razmerja in je odvisno od tvoje starosti in vrste razmerja, v katerem si. Spolna zloraba/ spolno nasilje se začne razvijati, ko se zbližaš z nekom in ta začne izkoriščati tvoje zaupanje, začne prestopati tvoje meje, te začne nadzirati in poskrbi za to, da to razmerje ostane skrito pred drugimi.

Kako prepoznam to, da doživljam spolno zlorabo/ nasilje v razmerju z odraslo osebo?

Grooming ali spolno napeljevanje je izraz za proces, kjer odrasla oseba prepozna, ugotovi kaj je pomembno mladi osebi, ji priskrbi to kar ji je pomembno, in postopno njun odnos spremeni v spolno razmerje.

Včasih je zelo težko razlikovati med odraslo osebo, kateri res nekaj pomeniš in te podpira, in odraslo osebo, ki te hoče zapeljati v spolno razmerje.

Vsak človek ima potrebo po tem, da se počuti posebnega in cenjenega. Ker oseba, ki te zlorablja, pogosto izpolnjuje tvoje fizične in čustvene potrebe in ker je to po navadi nekdo, ki ga poznaš in mu zaupaš, lahko dejstvo, da je v razmerju prišlo do spolne zlorabe / spolnega nasilja, pri tebi povzroči občutke izdanosti in izkoriščenosti.

Če se znajdeš v situaciji, kjer so bile tvoje osnovne človeške potrebe uporabljene proti tebi in te starejša oseba izkorišča za spolne odnose, moraš razumeti, da so tvoje potrebe popolnoma legitimne in primerne. Problem spolne zlorabe/ spolnega nasilja je to, da so bile tvoje potrebe uporabljene proti tebi, zato da bi postal_a spolna partnerka/ spolni partner odrasle osebe.

Kako prepoznam to, da doživljam spolno zlorabo/ nasilje v razmerju z vrstnikom_co?

Razmerje z vrstnikom_co ali nekom, ki je malce starejši od tebe, se lahko začne dobro. Morda želi tvoj dolgoletni prijatelj/ dolgoletna prijateljica spremeniti naravo vajinega odnosa. Ali pa si morda nekdo, ki si ga pravkar spoznal_a, želi imeti razmerje s tabo. Ta oseba lahko deluje skrbno in nežno. Morda se ure in ure pogovarja s tabo o tvojem življenju, skupaj počneta zabavne stvari in morda ti daje občutek, da si posebna_en in pomembna_en.

Morda  ti pove, kako zelo si mu/ ji všeč, kako posebna_en si, ali pa ti celo reče, da te nihče ne razume tako dobro kot on_a. Ta oseba lahko začne kazati telesno naklonjenost z objemanjem ali držanjem za roke in lahko poveča spolno naravo dotika. Razmerje je lahko razburljivo in morda se začneš počutiti posebno_ega.

Takšno obnašanje in tvoja čustva v takšnem razmerju so lahko del dobrih, primernih in pomembnih odnosov med mladimi. Vendar pa včasih to počne tudi nekdo, ki želi več, kot si ti pripravljen_a ali kot si ti želiš dati v razmerju.

Odnos, ki se je začel dobro in je bil obojestranski in prijeten, se lahko počasi ali hitro spremeni v razmerje, ki je nasilno. Ni pomembno, kaj si čutil_a, želel_a ali bil_a pripravljen_a storiti na začetku zveze, vedno si lahko premisliš. Če oseba reče: “Dolžna_an si mi” ali “Ljudem bom povedal_a, kaj si naredil_a” ali “Nihče ti ne bo verjel”, vedi, da so to laži.

Nikoli nikomur ne dolguješ nečesa, česar nočeš narediti.

Obstajajo ljudje, ki ti bodo verjeli in ti bodo pomagali, da se rešiš iz takšne slabe situacije. To je tvoje življenje in lahko prevzameš nadzor nad njim.

Znaki, da je tvoj_a vrstnik_ca ali partner_ka nad tabo začel_a izvajati nasilje, so:

  • začne te nadzirati in zahteva od tebe različne stvari,
  • od tebe pričakuje ali vztraja, da narediš nekaj, ob čemer se počutiš neprijetno,
  • dobiš občutek, da je pomembno tisto, kar je pomembno njemu/ njej, ne tebi,
  • od tebe pričakuje ali te sili v nekaj, kar moraš skrivati pred prijatelji_cami ali družino,
  • ali pa so se tvoji občutki do nje_ga spremenili ali se spreminjajo in ne veš, kako zapustiti razmerje.

Zakaj je težko izstopiti iz nasilnega razmerja?

Med postopkom groominga (spolnega napeljevanja) je naravno, da se začneš počutiti cenjeno_ega, občudovano_ega in da razviješ občutke ljubezni do druge osebe. Ko pa so ti naravni občutki zaradi spolne zlorabe / spolnega nasilja izdani, se ljudje običajno počutijo neumne, da so verjeli v nekaj, kar se je potem izkazalo za laž.

Naravno je, da se počutiš kot da si ujet_a in kot da ne zmoreš pobegniti iz razmerja.

Grooming (spolno napeljevanje) že po definiciji vključuje manipulacijo in nadzor. Ti nisi kriv_a prav za nič kar se je zgodilo v procesu groominga in to ni nekaj, za kar bi bil_a odgovorna_en ali bi povzročil_a sam_a.

Če je oseba, ki te spolno zlorablja, starejša, ti je morda rekla, da ti nihče ne bo verjel, da te bodo drugi krivili za vajino razmerje ali pa da bosta oba/ obe v težavah. Lahko ti ta starejša oseba grozi, da bo škodila tebi ali tvoji družini. Morda te skrbi, kaj si bodo mislili drugi. Spolnost lahko, zlasti pri mladih, sproža veliko zapletenih občutkov.

Morda si v situaciji, da ti je starejša oseba, ki te je vpeljala v spolno razmerje, všeč, ali pa do nje čutiš celo ljubezen in skrb. Spolnost je lahko prijetna, toda včasih se lahko počutiš neprijetno, te preveč obremenjuje in ti predstavlja več, kot si na tej točki želiš imeti v življenju. Povsem običajno je, da imajo mladi nasprotujoča si občutja o drugi osebi in spolni zlorabi/ spolnemu nasilju.

Razlogi, zakaj je težko zapustiti razmerje, kjer je prisotna spolna zloraba/ spolno nasilje,

in zakaj je to lahko zelo čustveno naporno, so:

  • spolna zloraba/ spolno nasilje še poteka,
  • to moraš ohraniti kot skrivnost,
  • ne moreš ustaviti spolne zlorabe/ spolnega nasilja ali pobegniti stran,
  • imaš nasprotujoča si čustva do osebe, ki te spolno zlorablja,
  • ne moreš povedati drugim kaj se ti dogaja,
  • ne moreš govoriti z družino ali prijatelji_cami o tem kako prekiniti to razmerje.

Kako lahko zapustim razmerje, kjer je prisotna spolna zloraba/ spolno nasilje?

Obstaja več različnih organizacij, na katere se lahko obrneš, če si ali če si bil_a žrtev spolne zlorabe/ spolnega nasilja.

Verjamemo, da ko boš pripravljen_a, boš našla_el moč, ki se je morda trenutno ne zavedaš, in boš lahko prosil_a za pomoč, da ustaviš spolno zlorabo/ spolno nasilje in zapustiš nasilno razmerje.

Imaš moč, da prosiš za pomoč, ustaviš spolno zlorabo/ nasilje in zapustiš nasilno razmerje.

Klikni: KJE LAHKO POIŠČEM POMOČ ZARADI SPOLNE ZLORABE/ SPOLNEGA NASILJA?

ZABAVNO IN POUČNO O PRIVOLITVI

Tukaj lahko pogledaš zabavni in poučni video na temo privolitve, z naslovom Tea Consent: https://www.youtube.com/watch?v=oQbei5JGiT8

SOS TELEFON

DOŽIVLJATE NASILJE?
OPAŽATE NASILJE?
POTREBUJETE POMOČ?

SOS TELEFON je namenjen žrtvam nasilja v družini, partnerskih, sorodstvenih in drugih medosebnih odnosov, ki potrebujejo svetovanje in informacije o nasilju, oblikah pomoči, pravicah ter pristojnostih in pooblastilih institucij.

Svetovalni, zaupni in informativni pogovor s strokovno usposobljenimi svetovalkami.

Klic na SOS telefon je brezplačen.

Zadnji prispevki