Ob Mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami vas vabimo na Pogovor z mednarodno udeležbo o pomembnosti informacije, ki jo dobijo žrtve nasilja: „Halo, potrebujem pomoč, doživljam nasilje.“ Dogodek bo potekal na spletni platformi Zoom, v torek, 7. decembra 2021, od 9.30 do 12. ure.

»Rekli so mi, naj še malo potrpim, zaradi otrok.«

»Sodnica mi je rekla, naj pozabim na nasilje in se poskušam z bivšim partnerjem pogovarjati, kot da nasilja nikoli ni bilo.«

»Rekli so mi, naj grem skupaj z njim na zdravljenje in da bo potem po dvajsetih letih morda le prenehal z nasiljem.«

»Prisluhnili so mi in me podprli pri iskanju rešitev. Zdaj sem na varnem.«

To je nekaj sporočil, ki so jih prejele ženske ob iskanju pomoči za izhod iz nasilja v letu 2021. Sporočila, ki jih damo žrtvi nasilja, imajo veliko težo. Včasih odločajo o življenju ali smrti.

Društvo SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja je v letu 2021 vzpostavilo 24-urno telefonsko linijo, specializirano za pomoč ženskam in otrokom, ki doživljajo nasilje, z dodatno ponudbo svetovanja v tujih jezikih in možnostjo pogovora s pravnico in kriminalistko. Od 1. 1. 2021 Slovenija tako izpolnjuje še eno od zahtev Konvencije Sveta Evrope o preprečevanju nasilja nad ženskami in nasilja v družini ter o boju proti njima (Istanbulska konvencija).

S pogovorom o pomenu prve informacije, ki jo žrtve dobijo, ko pokličejo na pomoč, želimo poudariti, kako pomembno je razumeti, da je vsak klic na pomoč lahko tisti odločilni, tisti, ki bo žrtev nasilja morda spodbudil k nadaljnjemu iskanju pomoči in dokončnemu izhodu iz nasilja.

Strokovnjakinje in strokovnjaki, ki se neposredno ali posredno srečujejo z ženskami, ki doživljajo nasilje, bodo razmišljali o dejanskem stanju in potrebah na področju nasilja nad ženskami:

Maja Plaz, Društvo SOS telefon
Dalida Horvat in Jasmina Imširović, Društvo SOS telefon
Teja Podgorelec, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Nollalinija, Finska nacionalna telefonska linija za žrtve nasilja
Mateja Štirn, ISA institut, Institut za psihološko svetovanje in izobraževalno razvojne projekte
Frauen und Mädchennotruf Rosenheim e. V., Center, specializiran za ženske, ki doživljajo nasilje v medosebnih odnosih, Nemčija
Alojz Sladič, Generalna policijska uprava, Sektor splošne policije
Helena Govekar, Center za socialno delo Ljubljana
Autonome Österreichische Frauenhauser (AOF), Združenje avstrijskih avtonomnih zatočišč za ženske
Mag. Ivo Holc, Policijska akademija, predstavnik Slovenije v skupini GREVIO
Dr. Jasna Podreka, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Pogovor bo povezovala Jelena Aščić, voditeljica in novinarka, RTVSLO.

Prispevki organizacij iz Finske, Nemčije in Avstrije bodo v angleškem jeziku, brez prevoda.

Prijave zbiramo do petka, 3. decembra 2021, na tej povezavi.

Povezavo na dogodek vam posredujemo v ponedeljek, 6. decembra 2021.